
A szállópor-szennyezés növeli a koronavírussal összefüggő halálozást egy új svájci tanulmány szerint. A szállópor magas koncentrációja és az influenzajárvány súlyossága közötti kapcsolatot régóta ismerik az epidemiológusok.
A Genfi Egyetem és a zürichi Műszaki Egyetem többféle tudományterületet felölelő kutatócsoportja most a finomszemcsék kiugróan nagy mennyisége és az új koronavírus fertőzőképessége közötti összefüggést vizsgálta.
Olaszországban és Franciaországban végzett kutatások szerint az új típusú koronavírus már tavaly év végén jelen volt Európában, de a megbetegedések és halálozások éles emelkedését csak idén tavasszal tapasztalták.
Idén februárnak végén a svájci Ticino kantonban, Magadino és Sottoceneri térségében uralkodó ködös időszak után robbanásszerű volt a növekedés a Covid-19 miatti kórházi esetek számában.
A szállópor-szennyezés erősödése különösen gyakori a Svájci-fennsíkon, amikor a ködképződés akadályozza a légtömegek cseréjét. Ilyenkor a kibocsátott gázok a köd alatti légrétegben halmozódnak fel. Az országba ezenkívül gyakran hordják be a szelek a szaharai homokviharok porát.
A svájci kutatók kimutatták, hogy a finomszemcsék, különösen a két és fél mikrométernél kisebbek kiugróan magas koncentrációja gyulladást okozhat a légutakban, az érrendszerben és sűrűbbé teheti a vért.
A finomszemcsék a koronavírust is szállíthatják,
ezt az influenza esetében bizonyították is. Egy olasz kutatás pedig az új koronavírus RNS-ét találta meg a szállópor szemcséin.
(Borítókép: Szarajevó füstköddel borított látképe 2015. december 21-én. Fotó: Fehim Demir / MTI / EPA)
Forrás: https://index.hu/techtud/2020/11/26/koronavirus_koronavirus_a_vilagban_szallopor_jarvany_kutatas/